Church History

IBC was formed in April 1968 as the second English-speaking congregation in Belgium. On 18 March 1973 the mission church became International Baptist Church of Brussels.

Because of the increasing number of church members and attendees in the seventies, IBC Brussels purchased a large property on the outskirts of Brussels, in Wezembeek-Oppem. In 1985 the first non-missionary pastor, Phil Roberts was called. Church members and three teams of Carpenters for Christ put their time and energy into the large amount of renovation work that was needed for this project. On 20 September 1987 the new church building was officially dedicated.

Phil Roberts was succeeded in 1990 by Ulrich Dolder who served until 1994. For the next five years, a succession of interim pastors from the US and the UK ministered to IBC.

From November 1999 to December 2002, Andrew Anderson served as Pastor/Elder. Before coming to IBC, Andrew pastored two churches in the UK and was in an itinerant ministry that took him around the world. Upon Andrew’s departure, a search for a new pastor was initiated in 2003.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Roger and Nancy Roberts

In November 2003 Pastor Roger Roberts and his wife Nancy began serving at IBC. With Roger’s strong preaching and Nancy’s musical gifts, the Roberts became a much-loved couple in the IBC community and further afield. We were sorry to bid them goodbye in September 2012 when they returned to the US where Nancy could continue to receive excellent healthcare.

We have recently (July 2013) welcomed new Pastor Roland Eskinazi and his wife Hanlie to IBC. Pastor Roland comes to us from South Africa where he was the Pastor of Goodwood Baptist Church in Cape Town. He was recommended to IBC by Wayne Mack who is the author of the Foreword of the book “What to look for in a pastor” and is an internationally known author and lecturer, currently teaching at Grace School of Ministry in Pretoria, South Africa.